Wiele osób rozpoczynając remont czy kończąc prace budowlano-wykończeniowe staje przed dylematem: zastosować środki gruntujące czy nie. Środki gruntujące, inaczej zwane primerami, służą do przygotowania podłoża do prac wykończeniowych, jednocześnie wzmacniając i zmniejszając jego chłonność....
Czytaj więcej
Wiele osób rozpoczynając remont czy kończąc prace budowlano-wykończeniowe staje przed dylematem: zastosować środki gruntujące czy nie. Środki gruntujące, inaczej zwane primerami, służą do przygotowania podłoża do prac wykończeniowych, jednocześnie wzmacniając i zmniejszając jego chłonność. Stosuje się go zarówno na ścianach, jak i na posadzkach i poprzedza takie czynności jak szpachlowanie, tapetowanie, malowanie i układanie płytek czy boazerii.
Primer - preparat gruntujący
Na czym polega gruntowanie? Zasadniczą rolą jaką spełnia preparat gruntujący to wzmocnić oraz zmniejszyć nasiąkliwość powierzchni. Co daje mniejsza nasiąkliwość podłoża? Na przykład w trakcie malowania zużyjesz mniej farby. Środki gruntujące ograniczają również odciąganie wody z później nakładanych preparatów. Samo nakładanie pigmentu czy innych substancji będzie o wiele łatwiejsze, a kleje czy zaprawy będą miały większą adhezję, co oznacza, np. że położone płytki będą się lepiej trzymały podłoża. Ponadto, gruntowanie pomoże Ci oczyścić podłogę i ścianę, ujednolicić ich fakturę, utwardzić zagruntowaną powierzchnię i zapewnić maksymalną przyczepność.
Środek gruntujący - jak wybrać?
Jak wybrać środek gruntujący, który będzie odpowiednio dostosowany do podłoża? Na rynku znajdziesz dwa rodzaje gruntów - primer gotowy do bezpośredniego użycia lub koncentrat, który najpierw musisz rozcieńczyć z wodą. Prawidłowy wybór gruntu w równej mierze zależy od rodzaju i chłonności przygotowywanej powierzchni oraz od materiału wykończeniowego i miejsca przeznaczenia. Pod względem typu podłoża wyróżnić można preparaty gruntujące do powierzchni chłonnych i mocno chłonnych - gotowe do stosowania w pomieszczeniach, jak i zewnątrz - oraz niechłonnych, najczęściej zawierających dodatek w postaci wypełniacza mineralnego. Możesz wybrać emulsję gruntującą pod tynk, farbę, drewno, płytki, do elewacji - zależnie czy będzie stosowany wewnątrz czy na dworze. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka gruntującego zapoznaj się z karta techniczną dołączoną przez producenta. Znajdziesz tam dokładne wskazówki dotyczące przeznaczenia, użycia oraz szczegóły techniczne, takie jak na przykład ilość wiążących cząsteczek stałych czy wydajność.
Zwiń opis